Base description which applies to whole site
Overslaan en naar de inhoud gaan
Logo Rijksoverheid – Naar de homepage van kcbr.nl Rijksoverheid
Kenniscentrum voor beleid en regelgeving
  • Aanmelden
  • Inloggen

Hoofdnavigatie

  • Actueel
    • Nieuws
    • Agenda
  • Ontwikkelen beleid en regelgeving
    • AVG-proof wetgeven
    • Beleidskompas
    • Policy Compass (English Beleidskompas)
    • Partners in beleid
    • Aanwijzingen voor de regelgeving
    • Doenvermogentoets
    • Draaiboek voor de regelgeving
    • Handleiding Wetgeving en Europa
    • Schrijfwijzer memorie van toelichting
  • Toepassen beleid en regelgeving
    • Instrumenten overheidsjuristen
  • Thema's
    • Thema's A-Z
  • Aanmelden
  • Inloggen
  • Actueel
    • Nieuws
    • Agenda
  • Ontwikkelen beleid en regelgeving
    • AVG-proof wetgeven
    • Beleidskompas
    • Policy Compass (English Beleidskompas)
    • Partners in beleid
    • Aanwijzingen voor de regelgeving
    • Doenvermogentoets
    • Draaiboek voor de regelgeving
    • Handleiding Wetgeving en Europa
    • Schrijfwijzer memorie van toelichting
  • Toepassen beleid en regelgeving
    • Instrumenten overheidsjuristen
  • Thema's
    • Thema's A-Z
  • Aanmelden
  • Inloggen

KCBR: nieuwsbrief januari 2026

Tip: Het is raadzaam voorafgaand aan het lezen van deze nieuwsbrief met je persoonlijke account in te loggen op www.kcbr.nl, zodat de volledige online versie beschikbaar is en de links naar het besloten deel van de KCBR-site ook geraadpleegd kunnen worden.

Lancering nieuw wetgevingsinstrument: AVG-proof wetgeven

Werk je aan wet- en regelgeving en heb je behoefte aan concrete handvatten en voorbeelden om AVG-proof te wetgeven? Dat kan met behulp van het nieuwe wetgevingsinstrument AVG-proof wetgeven. Dit instrument is interdepartementaal ontwikkeld voor en door wetgevingsjuristen. De ontwikkelde handvatten bestrijken de belangrijkste AVG-onderwerpen en bevatten per onderwerp een korte uitleg van het juridisch kader, modelbepalingen, voorbeelden en aandachtspunten (vanuit adviezen van de AP en Raad van State) voor het opstellen van de wettekst en memorie van toelichting.

Op dit moment zijn handvatten beschikbaar voor de volgende onderwerpen:

  1. Doelbinding en verdere verwerking
  2. Grondslagen wettelijke verplichting en taak van algemeen belang
  3. Noodzakelijkheids- en evenredigheidstoets
  4. Rechten van de betrokkene
  5. Verwerkingsverantwoordelijkheid

Ondertussen werkt de interdepartementale werkgroep aan nieuwe handvatten voor andere deelonderwerpen, te weten: samenwerkingsverbanden, categorieën persoonsgegevens, beroepsgeheim, wettelijke uitzonderingsgronden, bewaartermijnen, technische en organisatorische maatregelen. Deze handvatten worden in de eerste helft van 2026 stapsgewijs uitgebreid.

Bekijk en benut hier het nieuwe instrument AVG-proof wetgeven.

 

Versterken positie BES-eilanden bij de voorbereiding van beleid en wetgeving

Het is van belang dat de belangen van de openbare lichamen Bonaire, St. Eustatius en Saba tijdig(er) en systematisch(er) op het netvlies van beleidsmakers en wetgevers staan. De betrokkenheid van de eilanden in de verschillende fases van het beleids- en wetgevingsproces moet geborgd zijn en het principe van comply or explain (‘beleid en wetgeving gelden tevens op de BES, tenzij’) moet uitvoerbaar zijn. 

Daarom zijn aanpassingen doorgevoerd in (het format voor) de Oplegger consultatie openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba, het Draaiboek voor de regelgeving (nr. 16 Internetconsultatie en nr. 20a Consultatie van openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba) en op de KCBR-themapagina Comply or explain. 

Daarnaast worden het intakeformulier uitvoerbaarheidstoets decentrale overheden (UDO format) en het Handboek meting regeldrukkosten (ATR) aangepast. Ook deze zullen op korte termijn beschikbaar zijn via de KCBR-site.

Geactualiseerde ICER-handleiding Notificatie

Wist je dat jouw wet- en regelgeving pas in werking mag treden na een Europese standstillperiode? Een zogeheten TRIS-notificatie is een essentiële stap in het totstandkomingsproces van technische voorschriften en regels betreffende de diensten van de informatiemaatschappij. 

De geactualiseerde ICER-Handleiding Notificatie van technische voorschriften en regels betreffende de diensten van de informatiemaatschappij neemt je stap voor stap mee in het notificatie proces. Als jouw wet- en regelgeving een potentiële drempel oplevert voor de Europese interne markt, dan is er een goede kans dat zo een standstillperiode geldt. 

Meer informatie: Thema Notificatie | ICER-Handleiding Notificatie van technische voorschriften en regels betreffende de diensten van de informatiemaatschappij

Vacatures

Afbeelding
Infographic vacatures Rijksoverheid persoon met cv en computer
  • Wetgevingsjurist Privaatrecht (JenV)
    Sluitingsdatum: 18 januari 2026
  • Senior Wetgevingsjurist Financiële Markten (Financiën)
    Sluitingsdatum: 18 januari 2026
  • Woo-jurist (SZW)
    Sluitingsdatum: 1 februari 2026

Meer vacatures

  • Beleidsmedewerker vacatures
  • Juridische vacatures

Meer informatie: Werken voor Nederland

Actueel

  • Advies Raad van State over wetsvoorstel voor vervangen van omgevingswaarde voor stikstofdepositie
  • Adviescollege toetsing regeldruk krijgt stevigere rol
  • Adviezen Raad van State over vervolging en berechting Kamerleden en bewindspersonen wegens ambtsdelicten
  • Conclusie staatsraad A-G of en wanneer derde belanghebbende is bij bestuurlijke boete
  • Huurbeleid 2026: voorstel huurregister in consultatie en modernisering servicekosten per 1 juli
  • Modernisering vervanging en verlof van politieke ambtsdragers ter consultatie
  • Nationale ombudsman, Raad van State en Algemene Rekenkamer roepen op tot een realistische overheid
  • Rapport 'Werken aan wetten'
  • Vernieuwde handreiking ‘Actief openbaar maken doe je zo!’
  • Zoeken in overheidsdocumenten nu eenvoudiger
  • Raadpleeg alle nieuwsberichten

Voorportalen, onderraden en meer

Ministerraad (MR)

Afbeelding
De ministerraad vergadert sinds augustus 2025 in een nieuwe zaal. Door de renovatie van het Binnenhof moesten de ministers de traditionele Trêveszaal verlaten. Eerst gingen ze tijdelijk naar het Catshuis. Nu is er een compleet nieuwe zaal gebouwd in het tijdelijke ministerie van Algemene Zaken.
  • vrijdag 5 december 2025 (agenda en besluitenlijst)
  • vrijdag 12 december 2025 (agenda en besluitenlijst)
  • vrijdag 19 december 2025 (agenda en besluitenlijst)
  • vrijdag 9 januari 2026 (agenda en besluitenlijst)
Afbeelding
test 2

Betere keuzes maken bij uitvoering van complexe opgaven

Afbeelding
Omslag Beleid zoekt Uitvoerder

Wie voert jouw beleid straks uit? Bij nieuwe en complexe beleidsopgaven is dat niet altijd vanzelfsprekend. Soms bestaat er nog geen logische uitvoerder en moet je onderzoeken welke organisatie of organisaties samen de uitvoering het beste kunnen oppakken. Daarom is er vanuit het programma Werk aan Uitvoering in samenwerking met Beleidskompas hard gewerkt aan een handreiking die helpt bij deze opgave. 

De nieuwe handreiking Beleid zoekt Uitvoerder biedt beleidsmedewerkers in vergelijkbare situaties houvast: het helpt bij het inventariseren van mogelijke uitvoerders, het onderbouwen van keuzes en het organiseren van effectieve samenwerking. 

De handreiking is opgenomen in het Beleidskompas:

  • Wie zijn belanghebbenden en waarom?
  • 3.5 Uitvoerbaarheid

Meer informatie: Handreiking Beleid zoekt Uitvoerder | Beleidskompas | beleidskompas@kcbr.nl

Doenvermogentoets  

Werk je aan beleid of regelgeving en wil je beter rekening houden met doenvermogen? De doenvermogentoets is in een nieuwe vorm gegoten en helpt je om dit goed aan te pakken – of je nu net begint of midden in een complex traject zit. Bekijk de vernieuwde doenvermogentoets. 

Spreekuur Doenvermogen: samen aan de slag met de doenvermogentoets

Wanneer en hoe voer ik als rijksambtenaar een doenvermogentoets uit? We organiseren daarom op maandag 19 januari, 2 februari, 9 februari, 16 februari, 23 februari en 2 maart een laagdrempelig en interactief inloopspreekuur over doenvermogen. Je kunt eenvoudig inbellen met je casus, dossier of vragen. We zijn telkens een uur lang beschikbaar. Ook als je maar kort wilt inbellen, bijvoorbeeld 5 minuten, of snel een vraag hebt, ben je van harte welkom. Lees meer

Podcast Beter beleid door gedragsdeskundigheid

Je kunt als beleidsmedewerker wel vanachter je tekentafel een ideale wereld schetsen, maar hoe pakt dit uit in de echte wereld? Hoe houd je in het beleid bijvoorbeeld ook rekening met gedachten, gevoelens en gewoontes die maken dat iemand zich op een bepaalde manier gedraagt? Bij het ministerie van Justitie en Veiligheid loopt een pilot waarin extra gedragsdeskundigheid wordt ingezet om beleid effectiever te maken. In deze podcast deelt onder meer Eric Bezem, Directeur-Generaal bij JenV, zijn ervaringen met deze aanpak. Beluister de podcast

Meer informatie: Doenvermogentoets | doenvermogen@kcbr.nl 

Draaiboek voor de regelgeving

Het Draaiboek voor de regelgeving is aangepast naar aanleiding van het vorige overleg van de werkgroep voor het Draaiboek van de Regelgeving. 

Het Draaiboek is op verschillende punten aangevuld ten aanzien het consulteren van de BES-eilanden bij het opstellen van wet- en regelgeving. Ook is onder andere de tekst ten aanzien van het Adviescollege toetsing regeldruk (ATR) geactualiseerd in verband met de inwerkingtreding van de Instellingswet ATR, is de rol van het College voor de Rechten van de Mens in het Draaiboek benoemd, is uitgewerkt hoe een verbeterblad moet worden opgesteld en wanneer het kan worden gebruikt, zijn verschillende verouderde verwijzingen aangepast, en is het formulier toetsingskader bijzondere uitkeringen BES aan het Draaiboek als bijlage toegevoegd.

Meer informatie: Draaiboek voor de regelgeving

Colofon

Deze nieuwsbrief is een uitgave van het Kenniscentrum voor beleid en regelgeving (KCBR). Het KCBR is ondergebracht bij het ministerie van Justitie en Veiligheid, als onderdeel van de sector Juridische Zaken en Wetgevingsbeleid (JZW) van de Directie Wetgeving en Juridische Zaken (DWJZ).

  • Ik wil inloggen (rechtsboven Inloggen)
  • Ik ben mijn wachtwoord vergeten
  • Ik wil contact opnemen
  • Ik wil mij afmelden voor de nieuwsbrief
  • Ik heb de nieuwsbrief doorgestuurd gekregen en wil me aanmelden voor de website (en nieuwsbrief) (rechtsboven Aanmelden)
Heeft deze informatie je geholpen?

Service

  • Contact
  • Dag van het Beleid
  • Dag van de Wetgeving
  • Nieuwsbrief
  • Sitemap
  • Trefwoorden
  • Zetelverdeler

Over deze site

  • Over het KCBR
  • Privacy
  • Rijkshuisstijl
  • Toegang site openbaar
  • Toegankelijkheid
Licence